Żelazo

Żelazo to jeden z tych składników, których niedobory wykrywane są bardzo często. Aby uniknąć tego problemu i związanych z nim problemów zdrowotnych, należy stosować właściwą dietę, którą można wspomóc suplementami.

Objawami niedoboru żelaza może być przemęczenie, bladość skóry i problemy z pamięcią. Po dłuższym czasie mogą pojawić się zawroty głowy, duszności, przyśpieszenie pracy serca, łatwe tworzenie siniaków oraz krwotoki z nosa. Przewlekły niedobór żelaza prowadzi do niedokrwistości, czyli anemii. Na niedobór żelaza narażone są kobiety, które mają długie i intensywne miesiączki, a także osoby cierpiące na krwotoki z przewodu pokarmowego i hemofilicy. Za niedobór mogą odpowiadać także zaburzenia wchłaniania i przewlekłe biegunki. Stosowanie suplementów zawierających żelazo zaleca się także osobom intensywnie trenującym, ponieważ żelazo poprawia wytrzymałość mięśniową oraz wspomaga regenerację, ze względu na przyśpieszenie syntezy czerwonych krwinek. Warto wspomnieć o tym, że poziom żelaza w organizmie uzależniony jest między innymi od prawidłowego wchłaniania, do którego potrzebne są witaminy z grupy B i witamina C. Składniki te sprawiają, że żelazo jest lepiej wchłaniane w przewodzie pokarmowym.

burpee-1203903_1280

Oczywiście, suplementacja żelazem nie może zastąpić zdrowej diety, dostarczającej odpowiedniej ilości tego ważna składnika mineralnego. Produktami bogatymi w żelazo są przede wszystkim mięso, jaja, krewetki, płatki śniadaniowe, jak również warzywa, takiej jak groch, fasola oraz brokuły.