Witaminy i minerały dla seniorów

W podeszłym wieku znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Organizm osoby starszej jest także bardziej podatny na niedobory składników mineralnych i witamin. W celu uniknięcia związanych z tym problemów, należy zdrowo się odżywiać i sięgnąć po odpowiednie suplementy diety.

Suplementacja odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ niewielu seniorów stosuje dietę dostosowaną do swoich potrzeb. Osobom starszym poleca się w szczególności witaminy z grupy B, które pełnią w ludzkim organizmie szereg ważnych funkcji. Witaminy B wspomagają metabolizm, który często pogarsza się wraz z wiekiem. Mają także działanie ochronne, regulują produkcję czerwonych krwinek i redukują bóle mięśniowe. Ważną rolę odgrywa także witamina C, które jest naturalnym antyoksydantem, czyli zwalcza wolne rodniki. Niezbędna jest również witamina D, której niedobór sprzyja zachorowaniu na zespół metaboliczny oraz łamliwości kości. Seniorzy są narażeni na jej niedobór, ponieważ zazwyczaj mało przebywają na słońcu. Spośród składników mineralnych najważniejsze są cynk, magnez, żelazo i selen, na niedobór których osoby starsze są narażone znacznie bardziej niż ludzie młodsi. Nie oznacza to jednak, że inne witaminy i składniki mineralne nie są w podeszłym wieku bardzo potrzebne.

dancing-1147012_1280

Osoby starsze mogą przyjmować pojedyncze witaminy i składniki mineralne, jednak najbardziej korzystne są dla nich gotowe zestawy, czyli kompleksy witamin i minerałów. Najlepiej sięgnąć po produkt, który został opracowany specjalnie dla osób starszych.