Odżywki białkowo-proteinowe

Odżywki białkowo- proteinowe to jeden z najważniejszych preparatów, stosowanych w suplemetnacji sportowców. Ich celem takich odżywek jest uzupełnienie poziomu białka w organizmie, co jest szczególnie ważne po treningu

Proteiny wspomagają układ odpornościowy, a także pełnią funkcje transportowe, magazynowe i strukturalne. Dzięki stosowaniu dobrej odżywki białkowo-proteinowej można wspomóc układ nerwowy oraz oczyszczanie organizmu. Wybór dobrej odżywki wymaga między innymi określenia odpowiedniego dla siebie rodzaju białka. Niektóre wchłaniają się szybko, a inne wolno. Pierwsza z tych kategorii obejmuje białko serwatkowe, czyli koncentrat, izolat i hydrolizat, natomiast druga kazainę, białko sojowe i albuminę. Pierwsze stosuje się przede wszystkim po treningu i rano, natomiast drugie przed snem oraz między posiłkami. Poszczególne odżywki różnią się między sobą także zawartością białka. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę rodzaj aktywności fizycznej oraz cele, które chce się uzyskać dzięki suplementacji. Trzecia różnica pomiędzy odżywkami to smak. Wbrew pozorom nie jest to mało istotna różnica, ponieważ stosowanie suplementu będzie znacznie przyjemniejsze, jeżeli będzie on dobrze smakował.

Niezależnie od tego, jaką wybierze się odżywkę białko-proteinowo, należy dostosować się do określonych przez producenta zasad jej przyjmowania. Stosowanie zbyt małej dawki sprawi, że odżywka będzie nieskuteczna, natomiast przyjmowanie przez dłuższych czas zawyżonych dawek może mieć zły wpływ na zdrowie.