Aminokwasy

Aminokwasy to substancje, które w organizmie człowieka odgrywają bardzo ważną rolę. Można podzielić je na endogenne oraz egzogenne. Te pierwsze mogą być syntezowane przez organizm człowieka, natomiast drugie muszą być dostarczane wraz z pokarmem, jednak zarówno w suplementacji wykorzystuje się zarówno aminokwasy endogenne, jak i egzogenne.

Aminokwasy pełnią w organizmie szereg bardzo ważnych funkcji. Stanowią one materiał budulcowy wszystkich białek. Uczestniczą w syntezie hemoglobiny i budują chrząstki. Ponadto aminokwasy są produktem wyjściowym do biosyntezy istotnych hormonów, na przykład tyroksyny i adrenaliny, które powstają z tyrozyny. Nierzadko wykorzystuje się je w lecznictwie, na przykład w przypadku niewłaściwej gospodarki białkowej. Mogą tutaj pomóc na przykład ornityna, która usprawnia i przyśpiesza pracę wątroby, jak również metionina, która ochrania komórki wątroby. Tauryna natomiast obniża ciśnienie krwi. Co więcej, aminokwasy wykazują pozytywny wpływ na system nerwowy, czego można dowieść na przykładzie seryny, która usprawnia przepływ impulsów. Seryna, podobnie jak i glutamina, poprawia pamięć oraz koncentrację.

Suplementację aminokwasami zaleca się w szczególności osobom, które prowadzą aktywny tryb życia. Największą popularność zdobyły suplementy z BCAA, czyli aminokwasami rozgałęzionymi, do których zalicza się walinę, leucynę oraz izoleucynę. To zestaw trzech aminokwasów, które są bardzo ważne dla sportowców zarówno dyscyplin siłowych, jak i wytrzymałościowych.